Tlačiť Späť

Domov

Miesta očkovania Omikron - iba posilňujúce dávky (booster)

Adaptované vakcíny na variant Omikron je možné podať iba ako posilňujúce (tzv. booster) dávky.

Adaptované vakcíny na variant omikron Comirnaty a Spikevax sú v aktuálnom týždni dostupné na viac ako 40 miestach po celom Slovensku. Registrácia na konkrétny termín očkovania je možná na stránke https://korona.gov.sk/.

V prípade, že záujemca zadá pri registrácii iné očkovacie centrum, bude presunutý do tzv. Čakárne. Očkovanie v týchto vakcinačných centrách budú spúšťané postupne po splnení všetkých zákonných povinností. Ak teda majú ľudia záujem o čo najskoršie podanie vakcíny, odporúčame im zvoliť si spomedzi vymenovaných vakcinačných centier.

Ministerstvo upozorňuje, že nové omikronové vakcíny nemôžu byť podané ako prvé dávky. Vakcíny sú určené len pre posilňujúce (booster) dávky, to znamená že je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Tieto adaptované vakcíny môžu byť podané ako prvé alebo druhé posilňujúce dávky:

  • - osobám starším ako 12 rokov,
    - najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky,
    - osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.

Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ako aj pre rizikové skupiny. Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR, vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V.

Podrobnosti o všetkých vakcínach sú zverejnené na webe ŠÚKL: https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/bezpenos-liekov/vakciny/vakciny-proti-covid-19?page_id=5497
Otázky a odpovede k novým upraveným vakcínam: https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/tlacove-spravy/aktualizovane-otazky-a-odpovede-k-druhej-posilnujucej-davke-proti-covid-19-a-upravenym-vakcinam?page_id=5963