Na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2022 Bratislava Fórum sa uskutočnilo aj stretnutie ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosom Adhanom Gebreyesusom. Diskutovali o viacerých témach, zamerali sa na intenzívnejšiu spoluprácu v oblasti duševného zdravia. Vrcholný predstaviteľ WHO navštívil aj Národný onkologický ústav v Bratislave.
 
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v úvode stretnutia pogratuloval generálnemu riaditeľovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Gebreyesusovi k znovuzvoleniu do funkcie a ďalšiemu päťročnému obdobiu. Slovensko je prvou krajinou, ktorú generálny riaditeľ po znovuzvolení navštívil. Táto návšteva má osobitný význam aj z toho dôvodu, že generálny riaditeľ WHO pomerne dlho nenavštívil žiadnu z 34 krajín, ktoré sú súčasťou Riadiacej rady WHO, a ktorej členom sa od mája 2022 stala SR historicky po prvý raz.
 
Partneri na stretnutí diskutovali o posilnení primárnej zdravotnej starostlivosti, ako aj o oblasti duševného zdravia a psychosociálnej podpory v rámci intenzívnejšej spolupráce s WHO. Rovnako sa venovali problematike nedostatku zdravotníckeho personálu, ktorý sa dotýka nielen Slovenska, ale aj iných krajín. Témou diskusie bola tiež potreba nastavenia a kalibrácie zdravotného systému v reakcii na postpandemický vývoj.
 
Generálny riaditeľ WHO sa stretol aj s generálnym riaditeľom Národného onkologického ústavu Tomášom Alscherom vrátane ďalších špičkových odborníkov z oblasti onkológie v sprievode člena Riadiacej rady WHO za SR prof. MUDr. Jozefa Šuvadu, PhD., MPH, MBA a generálneho riaditeľa sekcie zdravia MZ SR Pavla Macha. Najvyšší predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie pripomenul, že pandémia koronavírusu síce môže byť aktuálne na ústupe, avšak imunizácia obyvateľstva ostáva naďalej potrebná najmä v regiónoch s nízkou zaočkovanosťou a predovšetkým vo vzťahu k starším osobám s pridruženými ochoreniami. Diskutovanou témou bolo aj možné prepojenie ústavu so St. Jude nemocnicou so sídlom v Spojených štátoch amerických, kde sa zameriavajú na liečbu onkologických ochorení u detí, popri už existujúcej spolupráci s Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny.
 
GLOBSEC 2022 Bratislava Fórum je najväčšou konferenciou v regióne strednej a východnej Európy. Na 17. ročníku aktuálne diskutujú účastníci hlavne o mobilizácii podpory pre Ukrajinu a zvýšení odolnosti Európy v kontexte novej geopolitickej reality.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský s generálnym riaditeľom WHO Tedrosom Adhanom GebreyesusomMinister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský s generálnym riaditeľom WHO Tedrosom Adhanom GebreyesusomMinister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský a člen Riadiacej rady WHO za SR Jozef ŠuvadaGenerálny riaditeľ WHO Tedros Adhan Gebreyesus zástupca kancelárie WHO na Slovensku Tatul Hakobyan