Ministerstvo zdravotníctva dokončilo prípravnú fázu investície do siete staníc záchrannej zdravotnej služby. Z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR tak vznikne alebo sa zrekonštruuje minimálne 55 staníc.

Rezort zdravotníctva dnes priamo vyzval Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky (OS ZZS SR) na uzatvorenie zmluvy o poskytnutí prostriedkov mechanizmu. Do modernizácie staníc záchrannej zdravotnej služby tak z plánu obnovy a odolnosti poputuje 30,6 milióna eur. Nové alebo vynovené stanice budú záchranárom slúžiť už v roku 2025.

Investícia do minimálne 55 staníc záchrannej zdravotnej služby je podľa rezortu odpoveďou na dlhodobý investičný dlh do pracovných podmienok záchranárov.  Tí neraz sídlia v nevyhovujúcich priestoroch, ktoré často neboli pôvodne vybudované ako záchranné stanice.

Prostredníctvom nových alebo zrekonštruovaných staníc sa  skvalitní pracovné prostredie  záchranárov, zaistí adekvátne vybavenie staníc a najmä zefektívni činnosť záchraniek, nakoľko  v povolaní záchranára neraz každá ušetrená minúta rozhoduje o živote a smrti.

V neposlednom rade investíciou operačné stredisko zabezpečí aj geografickú optimalizáciu siete staníc v súlade ďalšími s investíciami a reformami Plánu obnovy a odolnosti SR.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky bolo ako prijímateľ určený uznesením vlády v júli 2022. Organizácia má pôsobnosť na celom Slovensku, disponuje odbornosťou vo svojej oblasti a predovšetkým dlhoročnými skúsenosťami z praxe.

 Logá projektu "Plán obnovy a odolnosti"