V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) dnes za účasti Petra Kmeca, podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku,  Kamila Šaška, ministra zdravotníctva  a  Petra Bartoňa, riaditeľa NÚDCH slávnostne otvorili nové priestory Oddelenia detskej neurochirurgie pre najzávažnejších pacientov s ochoreniami nervového systému z celého Slovenska.
 
,,Plán obnovy a odolnosti predstavuje historickú príležitosť na zásadnú modernizáciu slovenského zdravotníctva. Investície smerujú nielen do obnovy nemocníc a výstavby nových zariadení, ale aj do digitalizácie, skvalitnenia primárnej starostlivosti a zlepšenia podmienok pre zdravotnícky personál. Zdravotníctvo je jednou z našich priorít, pretože zdravie obyvateľov je základom fungujúcej spoločnosti aj ekonomiky. Národný ústav detských chorôb nie je len o zrekonštruovaných priestoroch Oddelenia detskej neurochirurgie. Je to pracovisko, kde budú deti s tými najzávažnejšími ochoreniami mozgu a miechy dostávať špičkovú zdravotnú starostlivosť doma – na Slovensku, obklopené svojimi blízkymi. Otvorenie Oddelenia detskej neurochirurgie je konkrétnym a hmatateľným výsledkom plánu obnovy, ktorý má za cieľ zlepšiť zdravotnú starostlivosť pre všetkých.“ povedal Peter Kmec, podpredseda vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku. 

„Rekonštrukcia Oddelenia detskej neurochirurgie zásadným spôsobom zlepší podmienky na poskytovanie starostlivosti deťom s najvážnejšími neurologickými ochoreniami. Nové priestory sú funkčne aj technicky prispôsobené náročným požiadavkám modernej neurochirurgie, od prístrojového vybavenia až po zázemie pre rodičov a personál. Vďaka tejto investícii vieme zabezpečiť kvalitnejšiu, efektívnejšiu a bezpečnejšiu liečbu detských pacientov na Slovensku. Ide o konkrétny výsledok plánu obnovy, ktorý má ambíciu meniť zdravotníctvo nielen na papieri, ale v praxi, teda v nemocniciach, kde sa liečia ľudia,“ zdôraznil minister zdravotníctva Kamil Šaško na margo tohto projektu. 

V rámci projektu bola realizovaná rekonštrukcia a modernizácia Oddelenia detskej neurochirurgie vrátane robotického systému Da Vinci,  zabezpečenie materiálno-technického vybavenia a zdravotníckej techniky.  Rekonštrukcia a modernizácia nových priestorov pracoviska pre detskú neurochirurgiu priniesla výraznú zmenu pre poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Projekt je financovaný Európskou úniou z plánunu obnovy,  finančné prostriedky boli schválené v sume 5 543 815 Eur. Tiež z prevádzkových nákladov NÚDCH v sume takmer 500 000 Eur. 

,,Výrazne sa zlepšili podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých - detských pacientov z celého Slovenska, rodičov detí a v neposlednom rade aj personál. V príjemnom a atraktívnom prostredí sa všetci cítia lepšie a komfortnejšie. Vytvorili sa tiež podmienky na rozvoj robotickej a digitálnej chirurgie z hľadiska výkonov porovnateľné s prestížnymi pracoviskami v zahraničí. Toto jedinečné pracovisko má kapacitu 15 lôžok pre deti z celého Slovenska s potrebou vysokošpecializovanej neurochirurgickej liečby. Svojím charakterom je pracovisko detskej neurochirurgie jediné na Slovensku a vysokošpecializovaný tím sa venuje  operáciám nádorov centrálnej nervovej sústavy, hydrocefalu, kraniostenóz, rázštepov chrbtice, periférnych nervov, kraniocerebrálnych úrazov, liečbe spasticity a epileptochirurgii,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a ďalej poďakoval  všetkým zúčastneným stranám za realizáciu priestorov tohto jedinečného pracoviska detskej neurochirurgie na Slovensku.

Zriadením Centra robotickej chirurgie sa NÚDCH  stal prvou detskou nemocnicou na Slovensku,  ktorá pri operáciách detských pacientov už čoskoro začne využívať roboticky asistovanú chirurgiu. ,,Od vzniku detskej chirurgie v Bratislave, 1. apríla 1953, sme na našej klinike vykonávali všetky chirurgické výkony vrátane výkonov detskej neurochirurgie, v rámci ktorej sa už v minulosti naši kolegovia samostatne venovali tejto špecializácii. Neustály vývoj nových technických možností,  prístrojov, nových poznatkov v diagnostike a  operačných výkonov   viedol postupom času detských chirurgov k subšpecializácii v určitej oblasti. 
 
Pred 6 rokmi sme v rámci Kliniky detskej chirurgie (KDCH) vytvorili tím  kolegov, ktorí sa venovali čisto detskému neurochirurgickému pacientovi a v apríli 2019 v rámci KDCH vzniklo Neurocentrum, kde naši pacienti majú zabezpečené diagnostické a terapeutické možnosti porovnateľné so zahraničím. Ak by som mal dnes jedným slovom vyjadriť svoj názor, použijem slovo konečne! sa nám podarilo  počas tých  6 rokov zavŕšiť tento proces a vytvoriť samostatnú časť KDCH - Oddelenie detskej neurochirurgie, kde sú okrem diagnostiky a liečby  na špičkovej úrovni porovnateľnej so zahraničím aj priestory a prostredie, v ktorých pacientov liečime. Som presvedčený, že nielen pacienti,  ale aj  ich rodičia, ktorí prežívajú jedno z najťažších období v živote, sa budú v nových priestoroch cítiť príjemnejšie,“ povedal MUDr. Igor Béder, PhD.,  námestník riaditeľa pre chirurgické odbory a zástupca prednostu Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH. 
,,Je to zásadná významná zmena z hľadiska pracovného prostredia a podmienok pre poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Tak, ako sme sa snažili, aby prostredie bolo príjemné pre našich malých pacientov, tak sa vytvorili aj adekvátne podmienky pre ošetrujúci personál, rodičov a ambulantné zložky neurochirurgie. Oddelenie bude plne vybavené monitorovacou a infúznou technikou s centrálnym monitoringom, adekvátnou k úrovni poskytovanej neurochirurgickej starostlivosti. Prístrojovým vybavením s centrálnym monitoringom je tak oddelenie na úrovni intermediárnej starostlivosti,“ povedal prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc., koordinátor Oddelenia detskej neurochirurgie. 

Nové pracovisko detskej neurochirurgie prinieslo pre pacientov aj personál výraznú zmenu – kým v súčasnosti má k dispozícii 4 izby pre pacientov v rámci priestorov Kliniky detskej chirurgie, v nových priestoroch sa nachádza 9 izieb (6 dvojlôžkových a 2 jednolôžkové) a izolačná izba. Pre deti je pripravená  tiež jedáleň, ktorá slúži zároveň ako herňa a škola.  Oddelenie je funkčne rozdelené na dve časti - lôžkovú a ambulantno – administratívnu. V lôžkovej časti sú izby pre pacientov navrhnuté moderne, funkčne a v príjemných pastelových farbách. Jedna izba je riešená ako izolačná pre infekčných pacientov, dve izby sú určené pre batoľatá s pultom so vstavanou vaničkou. Pacientske izby  sú vybavené novým solitérnym a vstavaným nábytkom, doplnené o medicinálne plyny a chladenie. Na izbách sa počíta aj s miestom pre sprevádzajúcich rodičov.  Nové architektonické riešenie má aj jedáleň, ktorá slúži súčasne ako herňa a trieda pre malých pacientov.

Zamestnanci majú vytvorenú recepciu a samostatnú vyšetrovňu pre pacientov, zasadačku s plným technickým vybavením. V priestoroch oddelenia sa nachádzajú aj pracovne pre lekárov a dve odborné ambulancie. Celé oddelenie je bezbariérové. Ošetrovňa sa nachádza v strede oddelenia, v blízkosti nej je stanovisko sestier, ktoré bude slúžiť ako centrálny monitoring detských pacientov a "recepcia". V blízkosti je vytvorená kuchynka pre personál a veľká multifunkčná konziliárna miestnosť. 
V rámci rekonštrukcie a modernizácie nových priestorov pracoviska detskej neurochirurgie sa myslelo aj na sprevádzajúcich rodičov, pre ktorých je vytvorené zázemie pre oddych  a odpočinok. Počas sprevádzania dieťaťa môžu byť ubytovaní na izbe spolu s deťmi, prípadne na izbe pre rodičov, kde sa nachádzajú tri lôžka. Rodičia majú tiež vytvorené samostatné hygienické zariadenie a kuchynku plne vybavenú spotrebičmi. Pri vstupe na oddelenie sú vybudované šatne a izba určená pre rodičov. Dizajn a architektonické riešenie boli navrhnuté veľmi citlivo, aby boli funkčné a zároveň príjemné pre detských pacientov od narodenia až do dospelosti a rovnako aj personál a sprevádzajúcich rodičov. 
2805-NUDCH-1.jfif
2805-NUDCH-2.jfif2805-NUDCH-3.jfif