Zásady akreditácie na uskutočňovanie študijného programu

Akreditačná komisia pri výkone svojej pôsobnosti posudzuje projekty podľa zásad schválených Ministerstvom zdravotníctva SR. Zásady sa vzťahujú na:

1. vzdelávaciu ustanovizeň a jej pracoviská zabezpečujúce uskutočňovanie špecializačného študijného programu, certifikačného študijného programu alebo študijného programu sústavného vzdelávania,

2. samotný špecializačný študijný program, certifikačný študijný program alebo študijný program sústavného vzdelávania.

Akreditačná komisia pri posudzovaní používa zásady všeobecné, ktoré sú spoločné pre všetky posudzované študijné programy (špecializačné, certifikačné aj programy sústavného vzdelávania) a zásady osobitné, ktoré sú špecifické podľa príslušného odboru. Zásady sú rozpracované do jednotlivých kritérií. Výsledkom posudzovania podľa jednotlivých kritérií je slovné hodnotenie „splnil“ alebo „nesplnil“ a zdôvodnenie hodnotenia.

A. Všeobecné zásady

Zásada č. 1 (Z1)
Predložený program má byť v súlade so vzorovým študijným programom.

Kritérium Z1 – 1 Súlad názvu programu s nariadením vlády SR č. 743/2004 Z. z..
Kritérium Z1 – 2 Súlad štruktúry programu s § 4 ods. 4 alebo § 5 ods. 5 nariadenia vlády SR č. 743/2004 Z. z..
Kritérium Z1 – 3 Súlad dĺžky štúdia so stanovenou dĺžkou štúdia.
Kritérium Z1 – 4 Súlad minimálneho obsahu teoretických vedomostí a praktických zručností so vzorovým študijným programom.
Kritérium Z1 – 5 Žiadosť o akreditáciu je podaná do 31. marca príslušného kalendárneho roka, v ktorom sa má akreditácia uskutočňovať.

Zásada Z1 je splnená, ak sa vo všetkých kritériách vyskytne hodnotenie „splnil“.

Zásada č. 2 (Z2)
Predložený program má byť garantovaný a realizovaný zodpovedajúcim lektorským zborom.

Kritérium Z2 – 1 Odborný garant programu má:

subkritérium Z2–1/1 kvalifikáciu v jednotlivých kategóriách zdravotníckych pracovníkov minimálne nasledovnú:

a) lekár - minimálne docent so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, ak takýto nie je (napríklad všeobecné lekárstvo) môže byť odborným garantom aj lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore a vedecko-pedagogickou hodnosťou (PhD, CSc.), v prípade certifikačného študijného programu lekár - minimálne docent s certifikátom v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
b) zubný lekár - minimálne docent so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, ak takýto nie je (napríklad čeľustná ortopédia) môže byť odborným garantom aj lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore a vedecko-pedagogickou hodnosťou (PhD, CSc.), v prípade certifikačného študijného programu lekár - minimálne docent s certifikátom v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti.
c) farmaceut – minimálne magister so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
d) sestra – minimálne magister so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
e) pôrodná asistentka – minimálne magister, ak predtým dosiahla bakalársky stupeň vzdelania v študijnom odbore pôrodná asistencia a špecializáciu v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
f) laborant - minimálne magister so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti
g) asistent – minimálne vyššie odborné vzdelanie so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
h) technik - minimálne vyššie odborné vzdelanie so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
i) iný zdravotnícky pracovník:

● fyzioterapeut - minimálne magister so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
● psychológ, liečebný pedagóg, špeciálny pedagóg a logopéd - minimálne magister so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,
● chemik, fyzik, genetik a biológ – minimálne magister, inžinier, doktor prírodných vied so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti,

subkritérium Z2-1/2 najmenej trojročnú odbornú zdravotnícku prax v pracovných činnostiach, ktoré sa majú v študijnom programe vzdelávať,
subkritérium Z2–1/3 pracovno-právny vzťah so vzdelávacou inštitúciou,
subkritérium Z2–1/4 vek najviac 65 rokov,
subkritérium Z2–1/5 odbornú garanciu len v jednej vzdelávacej inštitúcii,
subkritérium Z2–1/6 odbornú garanciu iba v jednom špecializačnom programe (subkritérium Z2–1/5 a subkritérium Z2–1/6 musia byť splnené súčasne).

Kritérium Z2–1 je splnené ak sa vo všetkých subkritériách vyskytne hodnotenie „splnil“.

Kritérium Z2–2 Lektorský zbor

subkritérium Z2–2/1 Členovia lektorského zboru pre teoretickú časť vzdelávacieho programu v kategórii lekár, zubný lekár a farmaceut sú vysokoškolskí učitelia s kvalifikáciou pre požadované teoretické vedomosti potrebné pre príslušný špecializačný odbor1), v ktorom sa má uskutočňovať príslušný študijný program a ktorí majú so žiadateľom o akreditáciu uzatvorenú pracovnú zmluvu na plný pracovný úväzok2) (táto podmienka sa nevzťahuje na certifikačné programy a programy sústavného vzdelávania).

subkritérium Z2–2/2 Členovia lektorského zboru pre praktickú časť uskutočňovania vzdelávacieho programu majú špecializáciu v príslušnom špecializačnom odbore alebo certifikát v príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti3) a minimálne trojročnú odbornú zdravotnícku prax v príslušnej špecializácii.

subkritérium Z2–2/3 Minimálny počet lektorského zboru pre teoretickú a praktickú časť vzdelávacieho programu je päť, z toho minimálne traja pre praktickú časť pre príslušný špecializačný odbor alebo certifikovanú pracovnú činnosť.

subkritérium Z2–2/4 Počet uchádzačov pripadajúcich na jedného člena lektorského zboru (školiteľa) pre praktickú časť vzdelávacieho programu je u zubného lekára najviac 1, u lekára najviac 2, u sestry najviac 2, u pôrodnej asistentky najviac 2, u laboranta, asistenta, technika najviac 5, u fyzioterapeuta najviac 2, u psychológa, logopéda a liečebného pedagóga najviac 1 (toto subkritérium sa nevzťahuje na programy sústavného vzdelávania).

subkritérium Z2–2/5 Na jedného člena lektorského zboru (školiteľa) pre praktickú časť vzdelávacieho programu popri uchádzačoch podľa subkritéria Z2 – 2/4 nepripadajú v tom istom dni už žiadni ďalší študenti z iných vzdelávacích programov (toto subkritérium sa nevzťahuje na programy sústavného vzdelávania).

Kritérium Z2 – 2 je splnené ak sa vo všetkých subkritériách vyskytne hodnotenie „splnil“.

Zásada Z2 je splnená, ak sa vo všetkých kritériách (Z2 – 1 a Z2 – 2) vyskytne hodnotenie „splnil“.

 

Zásada č. 3 (Z3)
Predložený program má byť realizovaný zodpovedajúcim materiálno-technickým vybavením (posudzuje sa len zabezpečenie uskutočňovania praktickej časti vzdelávania).

Kritérium Z3–1 Súlad personálneho a materiálno-technického vybavenia poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, u ktorého sa má vzdelávací program realizovať s vyhláškou o minimálnom personálnom a materiálno-technickom vybavení zdravotníckych zariadení vo vzťahu k predloženému študijného programu.

Kritérium Z3–2 Vytvorenie priestorov, materiálno-technického a informačného vybavenia určených na realizáciu vzdelávacieho programu nadväzne na splnenie požiadaviek uvedených v kritériu Z3 – 1 (učebne, didaktická technika – druh, počet didaktických pomôcok a prístrojovej techniky, konkrétne údaje o zabezpečení vzdelávania študijnou literatúrou a študijnými materiálmi, priamy prístup študentov k odbornej literatúre, učebniciam, odborným časopisom, internetu, zahraničné konzultácie).

Kritérium Z3–3 Vybavenie podľa kritéria Z3 – 1 a Z3 – 2 je funkčné a účelné vo vzťahu k študijnému programu.

Kritérium Z3–4 Vykonávanie zdravotných výkonov pre nadobúdanie praktických zručností, ktoré sa majú u poskytovateľa nadobudnúť najmenej v predchádzajúcich dvoch rokoch (štatisticky podložených za posledné 2 roky) a garancia splniteľnosti minimálnych výkonov deklarovaných v študijných programoch.

Kritérium Z3–5 Preukázanie zabezpečenia zdravotníckych pomôcok vrátane potrebného špeciálneho zdravotníckeho materiálu na realizáciu praktickej časti vzdelávania podľa študijného programu (zdravotných výkonov) pre každého uchádzača študijného programu.

Kritérium Z3–6 Preukázanie vytvorených predpokladov na rešpektovanie plnenia psychohygienických požiadaviek z hľadiska ochrany zdravia pre školiteľov a uchádzačov súčasne.

Zásada Z3 je splnená, ak sa vo všetkých kritériách (Z3 - 1 až Z3 – 6) vyskytne hodnotenie „splnil“.

 

B. Špecifické zásady

Dopĺňajú a uverejňujú sa priebežne v závislosti od implementácie oficiálnych dokumentov nadnárodných alebo medzinárodne uznaných organizácií k príslušnému odbornému zameraniu (napr. Európska federácia asociácií psychológov, Únia európskych medicínskych špecialistov a pod.). Za ich implementáciu zodpovedá predseda príslušnej pracovnej skupiny Akreditačnej komisie Ministerstva zdravotníctva SR na ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.

Tieto zásady nadobúdajú účinnosť dňom uverejnenia vo vestníku MZ SR.

 

Rudolf Z a j a c
minister


1) § 21 nariadenia vlády SR č. 742/2004 Z. z. a §12 nariadenia vlády SR č. 743/2004 Z. z.
2) § 42, § 43 a § 85 Zákonníka práce.
3) § 21 nariadenia vlády SR č. 742/2004 Z. z. a §12 nariadenia vlády SR č. 743/2004 Z. z.