Rada ministrov zdravotníctva EÚ na decembrovom stretnutí rokovala najmä o obstarávaní vakcín proti ochoreniu COVID-19. Témou diskusií boli aj zmeny pri zdravotníckych pomôckach a podpora duševného zdravia. Stretnutie viedol český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Slovensku republiku zastupoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Róbert Babeľa.  
 
Na stretnutí sa zúčastnila aj eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides. Najdôležitejšia diskusia bola  o obstarávaní vakcín proti ochoreniu COVID-19,vzhľadom na ich nadbytok, ktorému  čelia momentálne všetky členské štáty. Ministri počas diskusie vyslali Európskej komisii jasný a jednotný signál, že aj keď považujú spoločné obstarávanie na úrovni EÚ za úspech, situácia sa od roku 2020 zmenila a zmluvy s výrobcami  je potrebné renegociovať tak, aby boli flexibilnejšie voči aktuálnym a reálnym potrebám členských štátov. 
 
Slovenská republika zdôraznila potrebu flexibility v zmysle zníženia alebo zrušenia zazmluvneného množstva vakcín. Kým sa nedosiahne prijateľné riešenie s Pfizerom, požiadala naša strana o pozastavanie dodávok.    Slovenská delegácia spolu s viacerými štátmi prišla s riešením problému s nadbytkom  vakcín. Navrhla výmenu vakcín za iné život zachraňujúce lieky z portfólia spoločnosti Pfizer. 

Ministerstvo zdravotníctva SR okrem iniciatívy smerujúcej k zmenám pri dodávke vakcín proti ochoreniu COVID-19 intenzívne pracuje na procese ich darovania. Aktuálne finalizuje darovanie 300 tisíc vakcín pre Srbsko. Rokujeme aj s Kazachstanom a Brazíliou. Cieľom rezortu je minimalizovať počet vakcín, ktoré nebudú využité na ochranu obyvateľstva pred ochorením.
 
Počas Rady bol prerokovaný aj stav implementácie Nariadenia o zdravotníckych pomôckach, keďže hrozí nedostatok zdravotníckych pomôcok z dôvodu malého počtu notifikovaných orgánov, ktoré v prechodnom období stihli zaviesť opatrenia potrebné na prispôsobenie sa novému nariadeniu.  Riešením, ktoré podporilo aj Slovensko, má byť legislatívny návrh zmeny Nariadenia o zdravotníckych pomôckach, ktoré EK predloží na začiatku budúceho roka. Cieľom je  zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych pomôcok a neohroziť pacientov v členských krajinách.
 
Ďalšou dôležitou témou bola informácia zo strany Európskej komisie o pripravovanej revízii farmaceutickej legislatívy. Je cieľom je podporiť inovácie a zvýšiť  dostupnosť liekov pre občanov EÚ.  Štátny tajomník Róbert Babeľa súhlasil s tým, že je potrebné stimulovať vývoj nových antibiotík a zdôraznil, že lieky nemožno považovať za bežný tovar, ale za tovar, ktorý zachraňuje ľudské životy. Na stretnutí diskutovali aj o novej komplexnej Stratégii na podporu duševného zdravia, ktorá má byť predstavená v novom roku. Komisia plánuje zaviesť aj osobitný rok duševného zdravia. Väčšina ministrov vrátane Slovenska podporilo kampaň Európsky rok duševného zdravia. 

foto.jpg