Prísne hygienické opatrenia na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 (koronavírus) sa ukazujú ako efektívne a adresné. Vďaka nim sa Slovensku darí vyhnúť ceste, ktorou sa šírenie nákazy uberalo v Taliansku, či Španielsku. Uviedol dnes generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.

Ak Slovensko dokáže tieto opatrenia dlhšie dodržiavať, mohlo by sa zaradiť medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládli pandémiu nového koronavírusu. „Cieľ je, aby sme znížili počet ľudí, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť v čase vrcholiacej krízy,“ uviedol premiér Igor Matovič. Zdôraznil, že opatrenia nie sú svojvoľné, ale sú pre to, aby sme sa navzájom chránili medzi sebou, aby sme chránili dôchodcov a eliminovali škody na zdraví a životoch.

Podľa riaditeľa IZP ak sa budú dodržiavať sprísnené hygienické opatrenia v otvorených obchodných prevádzkach, vrchol ochorenia sa dá očakávať o 110 dní, keď bude potrebných 1100 umelých pľúcnych ventilácií. Pandémia koronavírusu by podľa výpočtov mohla trvať do polovice júla a nakazených by malo byť 3,1 percenta populácie. Bez prísnych opatrení by na 70. deň bolo potrebných 6000 pľúcnych ventilácií. Podľa Smatanu sa vďaka opatreniam zavedeným od 16. marca podarilo zastaviť nekontrolovateľné šírenie ochorenia a ďalšie opatrenia dopomohli ešte viac znížiť agresivitu vírusu. Vrchol epidémie by u nás mohol byť približne v polovici júla. Potrebné je zatiaľ zvýšiť kapacitu nemocníc a prísne dodržiavať opatrenia približne tri až štyri mesiace.

graf - COVID-19: Prísne opatrenia sa ukázali ako účinné

Viac na: COVID-19 - Inštitút zdravotnej politiky https://izp.sk/covid-19