ZÁVER
Ochrana zdravia pred účinkami ionizujúceho žiarenia je multidisciplinárnym vedným odborom, ktorý sa zaoberá hodnotením vplyvu ionizujúceho žiarenia na ľudský organizmus, navrhuje a hodnotí konkrétne opatrenia na zabezpečenie účinnej ochrany zdravia populácie. Súčasne kontroluje a usmerňuje podmienky zaobchádzania so zdrojmi ionizujúceho žiarenia. Najvýznamnejším umelým zdrojom ožiarenia populácie sú zdroje žiarenia používané v zdravotníctve. Patria sem rôzne röntgenové prístroje používané v diagnostickej rádiológii, rádioaktívne látky používané na diagnostiku a terapiu v nukleárnej medicíne a ožarovacie zariadenia používané na externú terapiu v radiačnej onkológii. V súlade s celosvetovým trendom je ťažisko radiačnej ochrany zamerané na obmedzovanie ožiarenia populácie z umelých zdrojov ionizujúceho žiarenia, sústredené je na znižovanie profesionálnych expozícií pracovníkov so zdrojmi žiarenia v zdravotníctve, a na znižovanie dávok žiarenia pacientov podrobujúcich sa lekárskym vyšetreniam a liečbe pomocou ionizujúceho žiarenia.
Predložený leták poukazuje na zásadné možnosti uplatnenia najnovších poznatkov v radiačnej ochrane, na znižovanie radiačnej záťaže zdravotníckych pracovníkov i pacientov, bez straty diagnostickej informácie a prínosu lekárskeho vyšetrenia, ktorý vždy musí prevýšiť možné riziko z ožiarenia.
Na odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vychádza tento leták vo všetkých krajinách sveta, v snahe zvýšiť záujem zdravotníckych pracovníkov o dôsledné uplatňovanie najnovších poznatkov radiačnej ochrany pri optimalizácii pracovných postupov, využívaní osobných ochranných pracovných pomôcok, dodržiavaní rádiologických štandardov a diagnostických referenčných úrovní.